Seminarium om cybersäkerhet

Den 20 november arrangerade ICT Sweden och Teknikföretagen ett seminarium om utmaningarna och möjligheterna kopplade till cybersäkerhet. På scenen fanns experter från Ericsson och RISE.

Efter en kort introduktion av programmet och ICT Sweden, av ordförande Jonas Wallberg, började första presentationen där vi fick höra Eva Fogelström, Security Research Director på Ericsson, tala om cybersäkerhet och digitaliseringen av den europeiska industrin. Eva höll en intressant presentation som gav en bild av de olika perspektiven som måste sättas på cyberhotet och hur Ericsson arbetar för att säkra sina system och 5G som helhet genom standardiseringsarbete.

Efter Eva fick vi höra Shahid Raza, Director Security Lab and Expert Researcher på RISE SICS, som gjorde en mer teknisk genomgång under rubriken ”Is IoT-security a nightmare?”. Vi fick bland annat höra resonemang om olika protokoll och deras påverkan på säkerheten i systemen.

Avslutningsvis talade Emil Hjalmarson, Research manager IoT på RISE SICS East, under rubriken ”Can we trust IoT systems as they grow more complex?. I denna presentation fick vi bland annat höra kring vikten av data och hur denna både kan vara användbar och missbrukas, samt vad som kan hända om systemen utsätts för attacker som gör att fel data matas in och ett resonemang om vad som då kan hända om systemen reagerar på detta. Exempel som användes var elmätaren hemma, hur den kan mätas av för att ta reda på dina mönster, och vad som kan hända om dina termostater ger fel data och till exempel stänger av värmen mitt i vintern.

Efter presentationerna var alla deltagare inbjudna att stanna på ett mingel som gav möjlighet att skapa nya kontakter.

Ett stort tack till talarna och till alla er som deltog.


Nyheter


Forsknings- och innovationsagenda 2022

För att lyfta vad våra medlemmar ser som viktigt för Sverige och forskningsinstitutet RISE att satsa på inom området för

Halvöppen laptop

Invigning av RISE Cyber Range

Under den digitala invigningen deltog bland andra näringsminister Ibrahim Baylan, Vinnovas generaldirektör Darja Isaksson och RISE vd Pia Sandvik. –

FoI 2021

Forsknings- och innovationsagenda 2021

I årets agenda lyfter vi flera forskningsområden inom informations och -kommunikationsteknik som är viktiga för föreningens medlemmar. Målet är att RISE

Ett år som blev annorlunda

I början av året kickade två av de projekt vi finansierat på RISE igång, dels System av System under ledning