Halvöppen laptop

Invigning av RISE Cyber Range

Den andra juni invigde RISE den nya testbädden för digital säkerhet, RISE Cyber Range. RISE Cyber Range, som ligger i Kista, är Sveriges första test- och demomiljö för cybersäkerhet och är finansierad av bland andra ICT Sweden och Vinnova.

Under den digitala invigningen deltog bland andra näringsminister Ibrahim Baylan, Vinnovas generaldirektör Darja Isaksson och RISE vd Pia Sandvik.

– Sverige har en unikt stark position när det gäller digitalisering, svenskarna är det kanske mest teknikkunniga folket i världen. Ska detta kunna omsättas i stärkt konkurrenskraft och en effektiv offentlig förvaltning måste vi också vara särskilt bra på cybersäkerhet. Här kan RISE och vår nya Cyber Range göra stor skillnad. Vi har kompetensen och resurserna att hjälpa företag och organisationer, säger Pia Sandvik, vd RISE i ett pressmeddelande.

På testbädden kan företag och offentlig sektor testa säkerheten i sina system i en kontrollerad miljö med hjälp av simulerade attacker. Det går också att få hjälp med att testa rutiner och organisationer så att dessa fungerar optimalt. RISE Cyber Range skapar även bra möjligheter för kompetensutveckling och träning med expertis från området.

Läs mer om RISE Cyber Range i pressmeddelandet från RISE


Nyheter


Forsknings- och innovationsagenda 2022

För att lyfta vad våra medlemmar ser som viktigt för Sverige och forskningsinstitutet RISE att satsa på inom området för

Halvöppen laptop

Invigning av RISE Cyber Range

Under den digitala invigningen deltog bland andra näringsminister Ibrahim Baylan, Vinnovas generaldirektör Darja Isaksson och RISE vd Pia Sandvik. –

FoI 2021

Forsknings- och innovationsagenda 2021

I årets agenda lyfter vi flera forskningsområden inom informations och -kommunikationsteknik som är viktiga för föreningens medlemmar. Målet är att RISE

Ett år som blev annorlunda

I början av året kickade två av de projekt vi finansierat på RISE igång, dels System av System under ledning